Staff

Administrators

  • Jennifer_Robinson
    Jennifer Robinson
    Principal
  • TJ_Shiers
    TJ Shiers
    Assistant Principal
    JH Activities Director

Office Staff

  • Alicia_Busch
    Alicia Busch
    Secretary
  • Heidi_Korth
    Heidi Korth
    Secretary - Attendance and Administrative

Teachers

  • Meaghen_Ayers
    Meaghen Ayers
    Teacher - Physical Education/Health
  • Jason_Ayers
    Jason Ayers
    Teacher - Mathematics
  • Amy_Barnhill
    Amy Barnhill
    Teacher - Vocal Music
  • Robert_Beeson
    Robert Beeson
    Teacher - Social Studies
  • Lynn_Behnke
    Lynn Behnke
    Teacher - Special Education
  • Erika_Beltz
    Erika Beltz
    Teacher - Special Education
  • Denise_Bender
    Denise Bender
    Teacher - Orchestra
  • Kelli_Berryman
    Kelli Berryman
    Teacher - Special Education
  • Deb_Borgelt
    Deb Borgelt
    Teacher - Mathematics
  • Tony_Brown
    Tony Brown
    Teacher - Physical Education/Health
  • Joshua_Clark
    Joshua Clark
    Teacher - Drama
    Teacher - English/Language Arts
  • Ashley_Cooper
    Ashley Cooper
    Teacher - Mathematics
  • Julie_Daniel
    Julie Daniel
    Teacher - Special Education
  • Amber_Doughty
    Amber Doughty
    Teacher - Drama
    Teacher - English/Language ArtsTeacher - SOAR
  • Dee_Eden
    Dee Eden
    Teacher - Social Studies
  • Chuck_Foxhoven
    Chuck Foxhoven
    Teacher - Industrial Technology
  • Dorothy_Fuller
    Dorothy Fuller
    Teacher - English/Language Arts
  • Megan_Gaines
    Megan Gaines
    Teacher - Mathematics
  • Sandy_Gaspers
    Sandy Gaspers
    Teacher - Special Education
  • Beth_Gentrup
    Beth Gentrup
    Teacher - STEM
    Teacher - Computer Applications
    HAL (High Ability Learners) Facilitator
  • Lisa_Goodman
    Lisa Goodman
    Teacher - Special Education
  • Marshawn_Gubbels
    Marshawn Gubbels
    Teacher - Special Education
  • Curt_Guenther
    Curt Guenther
    Teacher - Science
  • Patti_Hagedorn
    Patti Hagedorn
    Teacher - Science
  • Amber_Johnson
    Amber Johnson
    Teacher - Science
  • Joni_Kirchner
    Joni Kirchner
    Teacher - Physical Education/Health
  • Dustin_Kraemer
    Dustin Kraemer
    Teacher - Physical Education/Health
  • Janine_Krohn
    Janine Krohn
    Teacher - Family Consumer Science
  • Diana_Kuehler
    Diana Kuehler
    Teacher - Special Education
  • Becky_Lechner
    Becky Lechner
    Media Specialist
  • Bethanie_Miller
    Bethanie Miller
    Teacher - Family Consumer Science
  • Julie_Millikan
    Julie Millikan
    Teacher - Science
  • Jeff_Mrsny
    Jeff Mrsny
    Teacher - Social Studies
  • Tara_Padilla
    Tara Padilla
    Teacher - English/Language Arts
  • Renee_Rucker
    Renee Rucker
    Teacher - Careers and Wellness
  • Jackie_Ruzicka
    Jackie Ruzicka
    Teacher - Art
  • Shelly_Schnoor
    Shelly Schnoor
    Teacher - English/Language Arts
  • Stephanie_Shiers
    Stephanie Shiers
    Teacher - ELL
  • Jennifer_Showalter
    Jennifer Showalter
    Teacher - Digital Technology/Digital Citizenship
  • Brian_Silhacek
    Brian Silhacek
    Teacher - Social Studies
  • Faye_Simpson
    Faye Simpson
    Teacher - Spanish/French Culture & Language
  • Jim_Spanel
    Jim Spanel
    Teacher - Mathematics
  • Lorie_Summers
    Lorie Summers
    Teacher - Special Education/A.C. Coordinator
  • Chris_Swenson
    Chris Swenson
    Teacher - Social Studies
  • Bob_Viergutz
    Bob Viergutz
    Teacher - Band
  • Amy_Wattier
    Amy Wattier
    Teacher - Mathematics
  • Heather_Whitney
    Heather Whitney
    Teacher - English/Language Arts
  • Julie_Wisch
    Julie Wisch
    Teacher - Science

Guidance Staff

  • Cheryl_Baumann
    Cheryl Baumann
    Secretary - Guidance Office
  • Mary_Baumert
    Mary Baumert
    Guidance Counselor
  • Lisa_Echtenkamp
    Lisa Echtenkamp
    Guidance Counselor

Support Staff

  • Austin_Casselberry
    Austin Casselberry
    AfterShock Program Director
  • Alexandrina_Gardea
    Alexandrina Gardea
    Health Tech
  • Mark_Claussen
    Mark Claussen
    Psychologist
  • Sandy_Claussen
    Sandy Claussen
    Paraprofessional - Classroom
  • Cindy_Fox
    Cindy Fox
    Nurse
  • Sonya_Nielson
    Sonya Nielson
    Speech Language Pathologist
  • Roxann_Gomez
    Roxann Gomez
    Paraprofessional - Media
  • Julie_Wiebelhaus
    Julie Wiebelhaus
    Paraprofessional - Media
  • Nataly_Aceves Peralta
    Nataly Aceves Peralta
    Paraprofessional - Classroom
  • Christina_Stranc
    Christina Stranc
    Paraprofessional - ISS
  • Karen_Coolidge
    Karen Coolidge
    Paraprofessional - Special Education
  • Susan_Fehringer
    Susan Fehringer
    Paraprofessional - Special Education
  • Korrine_Hall
    Korrine Hall
    Paraprofessional - Special Education
  • Lori_Lundy
    Lori Lundy
    Paraprofessional - Special Education
  • Cher_Moore
    Cher Moore
    Paraprofessional - Special Education
  • Roberto_Padilla
    Roberto Padilla
    Paraprofessional - Special Education
  • Tamara_Prauner
    Tamara Prauner
    Paraprofessional - Special Education
  • Charline_Sparks
    Charline Sparks
    Paraprofessional - Special Education
  • Joan_Spiering
    Joan Spiering
    Paraprofessional - Special Education
  • Jill_Wetzel
    Jill Wetzel
    Paraprofessional - Special Education
  • Brandy_Avery
    Brandy Avery
    Custodian
  • Dann_Kudera
    Dann Kudera
    Custodian
  • Tom_McGrane
    Tom McGrane
    Custodian
  • Mike_Thomas
    Mike Thomas
    Custodian - Head

Coaches, Directors, and Sponsors

  • Rick_Allison
    Rick Allison
    JH Assistant Coach - 7th Grade Boys Track
  • Nathan_Armstead
    Nathan Armstead
    JH Coach - Intramural Football
  • Meaghen_Ayers
    Meaghen Ayers
    JH Head Coach - 8th Grade Volleyball
    JH Assistant Coach - 8th Grade Girls Track
  • Jason_Ayers
    Jason Ayers
    JH Assistant Coach - 8th Grade Football
    NHS Assistant Coach - Reserve Girls Basketball
  • Amy_Barnhill
    Amy Barnhill
    JH Vocal Music Director
    JH Show Choir
  • Robert_Beeson
    Robert Beeson
    JH Head Coach - 8th Grade Girls Track
  • Lynn_Behnke
    Lynn Behnke
    JH Sponsor - FCA
  • Denise_Bender
    Denise Bender
    NHS Orchestra Director
    JH Orchestra Director
  • Nancy_Boche
    Nancy Boche
    JH Assistant Coach - 8th Grade Volleyball
  • Ginger_Bruzek
    Ginger Bruzek
    Music - Accompanist
  • Joshua_Clark
    Joshua Clark
    JH Coach - Intramural Boys Basketball
  • Mark_Claussen
    Mark Claussen
    Sponsor - Octagon Club/JOOI
  • Ashley_Cooper
    Ashley Cooper
    JH Sponsor - FCA
  • Myles_Ehlers
    Myles Ehlers
    JH Assistant Coach - 8th Grade Boys Track
  • Katie_Fite
    Katie Fite
    JH Coach - Intramural Volleyball
  • Chuck_Foxhoven
    Chuck Foxhoven
    JH Head Coach - 7th Grade Football
  • Megan_Gaines
    Megan Gaines
    JH Coach - Intramural Volleyball
  • Chris_Garder
    Chris Garder
    JH Coach - Intramural Girls Basketball
    JH Coach - Intramural Football
  • Brent_Gatzemeyer
    Brent Gatzemeyer
    JH Head Coach - 8th Grade Boys Basketball
    JH Head Coach - 8th Grade Boys Track
  • Beth_Gentrup
    Beth Gentrup
    JH Sponsor - Quiz Bowl
  • Justin_Grey
    Justin Grey
    Wrestling Club Director
    JH Assistant Coach - 8th Grade Football
  • Curt_Guenther
    Curt Guenther
    JH Coach - Intramural Volleyball
  • Jeff_Hoffman
    Jeff Hoffman
    JH Assistant Coach - 8th Grade Boys Basketball
  • Deb_Holland
    Deb Holland
    JH Head Coach - 8th Grade Girls Basketball
  • Amber_Johnson
    Amber Johnson
    JH Assistant Coach - 7th Grade Girls Track
    NHS Assistant Coach - Reserve Girls Basketball
  • Lance_Kosch
    Lance Kosch
    JH Assistant Coach - 7th Grade Girls Basketball
  • Dustin_Kraemer
    Dustin Kraemer
    JH Coach - Intramural Football
    JH Head Coach - Wrestling
    JH Head Coach - 7th Grade Girls Track
  • Janine_Krohn
    Janine Krohn
    JH Head Coach - 7th Grade Volleyball
  • Kyle_Kruse
    Kyle Kruse
    JH Coach - Intramural Boys Basketball
  • Josh_Long
    Josh Long
    NHS Assistant Coach - Freshman Girls Track
    JH Assistant Coach - 8th Grade Football
  • Cher_Moore
    Cher Moore
    JH Coach - Intramural Volleyball
  • Jeff_Mrsny
    Jeff Mrsny
    JH Head Coach - 7th Grade Boys Basketball
    JH Coach - Intramural Girls Basketball
  • Trevor_Osten
    Trevor Osten
    JH Assistant Coach - 7th Grade Football
  • Brian_Porn
    Brian Porn
    NHS Assistant Coach - Boys Tennis
    JH Assistant Coach - WrestlingNHS Sponsor - Mock Trial
  • Dona_Reed
    Dona Reed
    JH Assistant Coach - 7th Grade Girls Track
  • Michael_Reichmuth
    Michael Reichmuth
    JH Coach - Intramural Football
  • Renee_Rucker
    Renee Rucker
    JH Head Coach - 7th Grade Boys Track
    JH Sponsor - Student Council
  • Shelly_Schnoor
    Shelly Schnoor
    JH Assistant Coach - 7th Grade Volleyball
  • Brian_Silhacek
    Brian Silhacek
    JH Head Coach - 7th Grade Girls Basketball
    JH Assistant Coach - 7th Grade Boys Basketball
  • Tony_Siske
    Tony Siske
    JH Assistant Coach - 8th Grade Football
  • Jim_Spanel
    Jim Spanel
    JH Assistant Coach - 7th Grade Football
  • Robert_Sullivan, MA LAT/ATC
    Robert Sullivan, MA LAT/ATC
    JH Athletic Trainer
    NHS Athletic Trainer
  • Bob_Viergutz
    Bob Viergutz
    JH Band Director
    NHS Assistant Band Director
  • Gary_Weber
    Gary Weber
    JH Assistant Coach - 7th Grade Football
  • Heather_Whitney
    Heather Whitney
    JH Coach - Speech
  • Julie_Wisch
    Julie Wisch
    JH Sponsor - Student Council
  • Blake_Wockenfuss
    Blake Wockenfuss
    NHS Assistant Coach - Football
    JH Assistant Coach - 8th Grade Girls Basketball