Administrators
- Dr. Jennifer RobinsonPrincipal
- Beau ViergutzAssistant Principal
- Amber LentonJH Activities DirectorDean of Students
Office Staff
- Jennifer FuentesSecretary--Attendance and Discipline
- Cher MooreSecretary
- Laura YostenSecretary - Activity Director
Teachers
- Stephanie AhlmannTeacher - Spanish
- Melissa AndersenTeacher - Science
- Jason AyersTeacher - Mathematics
- Meaghen AyersTeacher - Physical Education/Health
- Michael BeckerTeacher - Physical Education/Health
- Robert BeesonTeacher - Social Studies
- Lynn BehnkeTeacher - Special Education
- Kelli BerrymanTeacher - Special Education
- Nancy BocheTeacher - Social Studies
- Deb BorgeltTeacher - English/Language Arts
- Austin BruningTeacher - Social Studies
- Myles BurkinkTeacher - Mathematics
- Julie DanielTeacher - Visually Impaired
Lee Embley
Teacher - Science
Amanda Flesner
Teacher - STEM
HAL (High Ability Learners) Facilitator
Marshawn Gubbels
Teacher - Special Education
Curt Guenther
Teacher - Science
Brianna Haase
Teacher - Careers
Patti Hagedorn
Teacher - Science
Traceten Halley
Teacher - Physical Education/Health
Karl Henkel
Teacher - Music
Shane Hoadley
Teacher - Science
Sydney Hubbard
Teacher - English/Language Arts
Carrie Jensen
Teacher - Band
Calee Johnson
Teacher - Special Education
Karla Knight
Teacher - Deaf & Hard of Hearing
Dustin Kraemer
Teacher - Physical Education/Health
Kaleb Kreikemeier
Teacher - Business
Sharra Lutjens
Teacher - English/Language Arts
Megan McCarthy
Teacher - Mathematics
Julie Millikan
Teacher - Science
Katarina Mills
Teacher - Special Education
Alexa Moreno
Teacher - ELL
Jeff Mrsny
Teacher - Social Studies
Trevor Osten
Teacher - Mathematics
Alexis Phillips
Teacher - Family Consumer Science
Jacquelyn Ruzicka
Teacher - Industrial Technology
Mashayla Ruzicka
Teacher - Art
Shelly Schnoor
Teacher - English/Language Arts
Jennifer Showalter
Media Specialist
Brian Silhacek
Teacher - Social Studies
Kathryn Steskal
Teacher - Special Education
Lorie Summers
Teacher - Special Education/A.C. Coordinator
Lori Svatora
Teacher - English/Language Arts
Chris Swenson
Teacher - Social Studies
Sierra Walker
Teacher - Mathematics
Heather Whitney
Teacher - English/Language Arts
Guidance Staff
- Leslie CrillySecretary - Guidance Office
- Maria MojeGuidance Counselor
- Brian PornGuidance Counselor
Support Staff
- Britanni SothanSPED Bus DriverParaprofessional - Special Education
- Sonya NielsonSpeech Language Pathologist
- Brent TietzSchool Resource Officer
- Cindy FoxNurse
- Carla RittscherHealth Tech
- Kathy FickInterpreter - Deaf and Hard of Hearing
- Kim FrowickInterpreter - Deaf and Hard of Hearing
- Joan SpieringParaprofessional- LIFE
- Nancy MeierParaprofessional - Media
- Mireya SanchezParaprofessional - ELL
- Janell FeenstraParaprofessional - Special Education
- Susan FehringerParaprofessional - Special Education
- Alexis JordanParaprofessional - Special Education
- Tamara PraunerParaprofessional - Special Education
- Christina StrancParaprofessional - Special Education
- Stacy WittParaprofessional - Special Education
- Sandy ClaussenParaprofessional - Technology
- Laura YostenParaprofessional - ISS
- Brandon RitzeCustodian - Head
- David WernerCustodian - Head
- Dustin BakCustodian
- Joseph GaspersCustodian
- Andrew PeatrowskyCustodian
- Melissa WilsonCustodian
Coaches, Directors, and Sponsors
- Rick AllisonJH Assistant Coach-Football (Intramural)
- Meaghen AyersJH Head Coach - Volleyball (8th Grade)JH Assistant Coach - Track (8th Grade Girls)
- Jason AyersJH Assistant Coach - Football (8th Grade)JH Head Coach - Basketball (8th Grade Girls)
- Michael BeckerJH Assistant Coach - Football (7th Grade)JH Assistant Coach - Basketball (7th Grade Boys)
- Robert BeesonJH Head Coach - Track (8th Grade Girls)
- Lynn BehnkeJH Sponsor - FCA
- Nancy BocheJH Sponsor - Quiz BowlJH Assistant Coach - Volleyball (8th Grade)
- Aaron BradleyJH Assistant Coach - Basketball (8th Grade Girls)
- Austin BruningJH Sponsor - Student Council
- Ginger BruzekMusic - Accompanist
- Myles BurkinkJH Head Coach - Football (7th Grade)
- Katie FiteJH Coach - Volleyball (Intramural)
- Brent GatzemeyerJH Head Coach - Basketball (8th Grade Boys)JH Head Coach - Track (8th Grade Boys)
- Justin GreyWrestling Club DirectorJH Assistant Coach - Football (8th Grade)
- Curt GuentherJH Coach - Volleyball (Intramural)
- Brianna HaaseJH Coach - Volleyball (Intramural)
- Patti HagedornJH Coach - Basketball (Intramural Girls)
- Traceten HalleyJH Coach - Football (Intramural)
- Charles HamiltonJH Assistant Coach - Football (7th Grade)
- Karl HenkelJH Show Choir
- Carrie JensenJH Coach - Volleyball (Intramural)
- Lance KoschJH Assistant Coach - Basketball (7th Grade Girls)
- Dustin KraemerJH Head Coach - Track (7th Grade Girls)JH Head Coach - Wrestling (Boys)
- Kendra LiermannJH Assistant Coach - Basketball (7th Grade Girls)
- Josh LongNHS Head Coach - Track (Girls)JH Head Coach - Football (8th Grade)
- Sharra LutjensJH Assistant Coach- Speech
- Adam MatteoJH Assistant Coach - Wrestling
- Megan McCarthyJH Coach - Basketball (Intramural Girls)JH Coach - Volleyball (Intramural)
- Cher MooreJH Coach - Volleyball (Intramural)
- Jeff MrsnyJH Head Coach - Basketball (7th Grade Boys)JH Coach - Basketball (Intramural Girls)JH Coach - Football (Intramural)
Chris Mueller
JH Head Coach- Cross Country
Trevor Osten
JH Assistant Coach - Football (7th Grade)
JH Assistant Coach - Basketball (8th Grade Boys)
Luke Paczosa
JH Assistant Coach - Wrestling
Alyssa Rood
JH Assistant Coach - Track (7th Grade Boys)
Derek Siedschlag
NHS Head Coach - Softball
JH Head Coach - Basketball (7th Grade Boys)
Brian Silhacek
JH Head Coach - Basketball (7th Grade Girls)
JH Assistant Coach - Basketball (7th Grade Boys)
Benjamin Sullivan
JH Assistant Coach - Wrestling
Chad Tichota
JH Coach - Football (Intramural)
Gary Weber
JH Assistant Coach - Football (7th Grade)
Heather Whitney
JH Coach - Speech