Teachers

Agriculture

Jonathan Anderson

Ag Education/FFA

Alternatives For Success (AFS)

Beau Viergutz

AFS

Becki Wulf

AFS

Art

Mashayla Ruzicka

Art

Tyson Koehn

Art

Business & Information Technology

Eric Brandl

Business/FBLA

Lance Kosch

Business

Kelly Krueger

Business/DECA

Chris Wentling

Business

English

Chris Begeman

Language Arts/English/Speech/Debate/NFL

Peggy Belt

Language Arts/Speech

Debra Brunswick

Language Arts/English

Andrew Coan

Language Arts/Practical Communications

Makenzie Jones

English/Language Arts

Emily Reese

Language Arts/English

Taryn Retzlaff

English/Language Arts/Drama/Yearbook

Tonja Ripple

English/Language Arts

Pat Schipporeit

Language Arts/English

Kathleen Timperley

English/Language Arts

Brittany Young

English/Language Arts

English Language Learners (ELL)

Andrew McClemens

ELL

Christina Paulson

ELL

Family & Consumer Sciences

Lisa Kowalski

Family & Consumer Sciences

Bethanie Miller

Family & Consumer Sciences

Deana Schreck

Family & Consumer Sciences

World Languages

Alecia Amezcua

Spanish

Esmeralda Martinez

Spanish

Martha Thompson

French

Katie Wright

Spanish

Guidance Counselors

Brandi Bartels

Guidance Counselor

Jose Hernandez

Guidance Counselor

Jill Holcomb

Guidance Counselor (Part-Time @ NHS)

Heather Marotz

Guidance Counselor

Kendra Marshall

Guidance Counselor

Mathematics

Sandy Cover

Mathematics

Sandy Dieckman

Mathematics

Brian Disch

Mathematics

Carrie Kopf

Mathematics

Kyle Mather

Mathematics

Angela Means

Mathematics

Chris Mueller

Mathematics

Pat Norman

Mathematics

Trevor Osten

Mathematics

Jared Oswald

Mathematics

Media Center

Jared Lechner

Library/Media Specialist

Mickie Mueller

Educational Technology Facilitator

Sara Goodwater

Media Center/Library Assistant

Music

Denise Bender

Orchestra Music

Todd Cook

Instrumental Music

Timothy Gansebom

Vocal Music

Physical Education

Michelle Fisher

Physical Education/Health

Brent Gatzemeyer

Physical Education

Justin Grey

Physical Education

Tony Siske

Physical Education/Weight Room

Jeremy Weidner

Physical Education

Science

Aaron Bradley

Science

Martha Cook

Science

Debra Holland

Science/FCA

Christina Morrow

Science

Joe Myers

Science

Curtis Reese

Science

Gary Schuurmans

Science

Mackenzie Waltke

Science

Sean Wetterberg

Science

Skilled & Technical Sciences

Jay Arnold

Industrial Tech

Dale Coan

Industrial Tech

Burgess Powell

Industrial Tech

Pat Zach

Industrial Tech

Social Studies

Eric Brommer

Social Studies

Myles Ehlers

Social Studies

Kyle Kruse

Social Studies

Curt Lammers

Social Studies

David Nelson

Social Studies

Tom Olson

Social Studies

Brian Porn

Social Studies

Ginger Powell

Social Studies

Kathy Steinkamp

Social Studies/JSA

Special Education

Jennifer Bruckner

Special Education - ED

Jodi Coolidge

Special Education - Facilitator

Julie Daniel

Visually Impaired

Sarah Eymann

Special Education

Lisa Goodman

Deaf & Hard of Hearing

Haley Hoffman

Special Education - ED

Lisa Langenberg

Special Education

Ellen Larsen

Special Education

Keith Neal

Special Education - Autism

Sonya Nielson

Psychologist

Robyn Pospisil

Special Education - Core Subjects/Grading

Dona Reed

Special Education

Rebecca Topp

Special Education - LIFE

Heather Wingate

Special Education

Blake Wockenfuss

Special Education

Jessica Zelfel

Special Education - Transitions