Coaches & Club Sponsors

Baseball

Sean Wetterberg

Head Baseball Coach

Brian Disch

Assistant Baseball Coach

Eric Brandl

Assistant Baseball Coach

Kyle Kruse

Assistant Baseball Coach

Basketball

Boys Basketball

Tony Siske

Head Boys Varsity Basketball Coach

Curt Lammers

Assistant Boys Varsity Basketball Coach

Beau Viergutz

Assistant Boys Varsity Basketball Coach

Andrew Coan

Sophomore Boys Basketball Coach

Derek Siedschlag

Head Freshmen Boys Basketball Coach

Brent Gatzemeyer

Head 8th Grade Boys Basketball Coach

Jeff Hoffman

Assistant 8th Grade Boys Basketball Coach

Jeff Mrsny

Head 7th Grade Boys Basketball Coach

Brian Silhacek

Assistant 7th Grade Boys Basketball Coach

Kyle Kruse

Intramural Boys Basketball Coach

Josh Clark

Intramural Boys Basketball Coach

Girls Basketball

Jared Oswald

Head Girls Varsity Basketball Coach

Trevor Osten

Assistant Girls Varsity Basketball Coach

Amber Johnson

Assistant Girls Varsity Basketball Coach

Jason Ayers

Sophomore Girls Basketball Coach

Derek Volker

Freshmen Girls Basketball Coach

Deb Holland

Head 8th Grade Girls Basketball Coach

Blake Wockenfuss

Assistant 8th Grade Girls Basketball Coach

Brian Silhacek

Head 7th Grade Girls Basketball Coach

Lance Kosch

Assistant 7th Grade Girls Basketball Coach

Jeff Mrsny

Intramural Girls Basketball Coach

Cheerleading

Christi Griffith

Cheerleading Director

Cross Country

Aaron Bradley

Head Boys Cross Country Coach

Angie Means

Head Girls Cross Country Coach

Tony Brown

Assistant Cross Country Coach

Chris Mueller

Assistant Cross Country Coach

DECA

Kelly Krueger

DECA Director

Drama & Theatre Arts

Taryn Retzlaff

Drama Director/One-Act Play Director

Ellen Larsen

Assistant Drama Director

Julie Curry

Assistant Drama Director

Tim Gansebom

Musical Director

Dustin Wood

Technical Director

Environmental Club

Gary Schuurmans

Environmental Club Director

FBLA

Eric Brandl

FBLA Director

FCA

Ashley Cooper

FCA Director

Lynn Behnke

FCA Director

FFA

Jonathan Anderson

FFA Director

Flags

Mariassa Lee

Flags Director

Football

Tom Olson

Head Varsity Football Coach

Brian Disch

Assistant Varsity Football Coach

John Erwin

Assistant Varsity Football Coach

Tracy Lichty

Assistant Varsity Football Coach

Jeremy Weidner

Assistant Varsity Football Coach

Matt Skiff

Assistant Varsity Football Coach

Blake Wockenfuss

Assistant Varsity Football Coach

Beau Viergutz

Head Sophomore Football Coach

Trevor Staman

Assistant Sophomore Football Coach

Jared Oswald

Head Freshmen Football Coach

Sean Wetterberg

Assistant Freshman Football Coach

Eric Brommer

Assistant Freshmen Football Coach

Josh Long

Head 8th Grade Football Coach

Justin Grey

Assistant 8th Grade Football Coach

Jason Ayers

Assistant 8th Grade Football Coach

Tony Siske

Assistant 8th Grade Football Coach

Chuck Foxhoven

Head 7th Grade Football Coach

Trevor Osten

Assistant 7th Grade Football Coach

Jim Spanel

Assistant 7th Grade Football Coach

Gary Weber

Assistant 7th Grade Football Coach

Dustin Kraemer

Head Intramural Football Coach

Nathan Armstead

Assistant Intramural Football Coach

Michael Reichmuth

Assistant Intramural Football Coach

Chris Garder

Assistant Intramural Football Coach

French Club

Martha Thompson

French Club Director

Golf

Jerry Cover

Head Boys Golf Coach

Lance Kosch

Head Girls Golf Coach

JSA

Kyle Kruse

JSA Director

Milestone Publications

Taryn Retzlaff

Milestone Publications Director (Yearbook)

Mock Trial

Debra Brunswick

Mock Trial Director

Music

Todd Cook

Instrumental Music Director

Robert Viergutz

Instrumental Music Assistant Director

Denise Bender

Orchestra Director

Tim Gansebom

Vocal Music Director

Mu Alpha Theta

Pat Norman

Mu Alpha Theta Director

National Honor Society

Kendra Marshall

National Honor Society Director

Mackenzie Waltke

National Honor Society Director

N Club for Boys

Tom Olson

N Club for Boys Director

N Club for Girls

Michelle Fisher

N Club for Girls Director

Octagon Club

Mark Claussen

Octagon Club Director

Pink Panthers

Lori Voss

Pink Panthers Director

Skills USA (VICA)

Jay Arnold

Skills USA (VICA) Director

Soccer

Boys Soccer

Kyle Mather

Head Boys Soccer Coach

Joe Myers

Assistant Boys Soccer Coach

Girls Soccer

John Erwin

Head Girls Soccer Coach

Blair Brink

Assistant Girls Soccer Coach

Softball

Tonja Ripple

Head Softball Coach

Katie Uttecht

Assistant Softball Coach

Derek Siedschlag

Assistant Softball Coach

Roberto Padilla

Assistant Softball Coach

Speech/Debate & NFL

Peggy Belt

Speech Director

Makenzie Jones

Assistant Speech Director

Chris Begeman

Debate Director & NFL Director

Sports Trainers

Robert Sullivan

Sports Trainer

Maria Beck

Assistant Sports Trainer

Student Senate

Sarah Eymann

Student Senate Director

Swimming/Diving

David Nelson

Head Swimming/Diving Coach

Sally Stevens

Assistant Swimming/Diving Coach

Sharon Harthoorn

Assistant Swimming/Diving Coach

Tennis

Kelly Krueger

Boys & Girls Head Tennis Coach

Brian Porn

Assistant Boys Tennis Coach

Julie Hall

Assistant Girls Tennis Coach

Track & Field

Boys Track & Field

Aaron Bradley

Head Boys Track & Field Coach

Tom Olson

Assistant Boys Track & Field Coach

Andy Coan

Assistant Boys Track & Field Coach

Eric Brommer

Assistant Boys Track & Field Coach

Chris Mueller

Head 9th Grade Boys Track & Field Coach

Brent Gatzemeyer

Head 8th Grade Boys Track & Field Coach

Myles Ehlers

Assistant 8th Grade Boys Track & Field Coach

Renee Rucker

Head 7th Grade Boys Track & Field Coach

Amy Wattier

Assistant 7th Grade Boys Track & Field Coach

Rick Allison

Assistant 7th Grade Boys Track & Field Coach

Girls Track & Field

Gary Schuurmans

Head Girls Track & Field Coach

Michelle Fisher

Assistant Girls Track & Field Coach

Angie Means

Assistant Girls Track & Field Coach

Matt Skiff

Assistant Girls Track & Field Coach

Josh Long

Head 9th Grade Girls Track & Field Coach

Jared Lechner

Assistant 9th Grade Girls Track & Field Coach

Robert Beeson

Head 8th Grade Girls Track & Field Coach

Meaghen Ayers

Assistant 8th Grade Girls Track & Field Coach

Dustin Kraemer

Head 7th Grade Girls Track & Field Coach

Amber Johnson

Assistant 7th Grade Girls Track & Field Coach

Unified Bowling

Ellen Larsen

Unified Bowling Coach

Volleyball

Katie Wright

Head Varsity Volleyball Coach

Amy Wattier

Assistant Varsity Volleyball Coach

Haley Hoffman

Assistant Varsity Volleyball Coach

Dean Mortland

Assistant Varsity Volleyball Coach

Derek Volker

Head Freshmen Volleyball Coach

Meaghen Ayers

Head 8th Grade Volleyball Coach

Nancy Boche

Assistant 8th Grade Volleyball Coach

Janine Krohn

Head 7th Grade Volleyball Coach

Shelly Schnoor

Assistant 7th Grade Volleyball Coach

Curt Guenther

Intramural Volleyball Coach

Megan Gaines

Intramural Volleyball Coach

Cher Moore

Intramural Volleyball Coach

Katie Fite

Intramural Volleyball Coach

Wrestling

Justin Grey

Head Varsity Wrestling Coach

Tony Brown

Assistant Varsity Wrestling Coach

Jeremy Wiemann

Assistant Varsity Wrestling Coach

Nicholas Kahny

Head Freshmen Wrestling Coach

Dustin Kraemer

Head 7th/8th Grade Wrestling Coach

Brian Porn

Assistant 7/8th Grade Wrestling Coach

Weight Room

Jeremy Weidner

Weight Room Coordinator

Burgess Powell

Weight Room Supervisor